Přechody hor a jídlo
Nemá smysl promýšlet vybavení na pěší turistiku, shánět to co je kvalitní, ale přitom co nejlehčí a potom si batoh naplnit konzervami. Každý, kdo chodí po horách, ví, jak je cítit každý gram zátěže. Zvláště v závěru dne, když už toho máte plné zuby. Jak byste nejraději tu přetěžkou potvoru, co nesete na zádech, hodili z hřebene někde do údolí.
A proto dlouhodobě vybíráte co nejlehčí vybavení. Pevným, a odolným, přesto lehkým batohem počínaje, přes pečlivě vybírané spací potřeby. Přitom řešíte i různá dilema. Je lepší spacák, který je sice trochu těžší, ale více zahřeje? Nebo tepelný komfort trochu ošidit a raději si sehnat ultralehký stan a spát tak v suchu a bez dotírání studeného větru?
Vše co hodláte nést na zádech, třídíte, vyřazujete a nakonec zabalíte do batůžku. S výsledkem jste spokojeni. Váha zavazadla není vůbec velká. Jenže do batohu ještě musíte nabalit něco. Jsou to potraviny. Je asi hloupost, šetřit na vybavení každý gram a potom si do batohu nasypat několik konzerv hotových jídel. Bez ohledu k jejich chuťové úrovni jde o to, že tyto potraviny jsou velice těžké. Každá z takových konzerv se může váhou blížit půlce kila.
Je vhodné se proto zaměřit na potraviny dehydrované. V obchodech je jich slušná nabídka. Je dobré ale i tady přemýšlet. Pozorně vybírejte. A vybírejte nejen podle vašich chutí. Důležitý údaj, který vyhledávejte na každém sáčku je návod k přípravě, respektive délka vaření.
Je rozdíl, jestli se jídlo připravuje po dobu 3 minut, nebo jeho doba vaření je 10 a více minut. To znamená více paliva a ono palivo, je zase nějaká váha navíc. Samozřejmě samotný plyn neváží skoro nic, to samé benzín. Jenže obaly, ve kterých toto palivo přenášíte, nějakou váhu mají. Také zabírají prostor v batohu. Z hlediska váhy jsou nejlepší specializované potraviny, které se připravují přímo v přepravních sáčcích. Do nich stačí nalít správné množství vroucí vody a chvíli počkat. Z tohoto sáčku se pak přímo mohou konzumovat.