Chcete zaručeně čerstvý ananas? Vypěstuje si ho!
Ke konci roku bývá v obchodech plno krásných ananasů s pěknou a svěží chocholkou. A právě z těchto dobrých prosincových kusů, je nejvhodnější zasadit na ten svůj. Pokud vás zajímá, jak svého šťavnatého ananasu docílit, přečtěte si návod jak jej poměrně jednoduše a doma vypěstovat.
Základem je výběr
Jak už bylo zmíněno, velkou a důležitou roli zastává ananasová chocholka. V obchodě je dobré ananas důkladně prohlédnout, zda není shnilý, nebo namrzlý. Většinou je prvotním znakem nevhodného ananasu nahnědlá barva listů. Čím menší chocholka tím lépe (předpokládá se její menší stáří a má lepší předpoklady k růstu).
Postup
Odřízněte opatrně chochol, že spodu začistěte a nechte jej alespoň čtyři dny zatáhnout. Namíchejte vhodný substrát (použijte nejlépe rašelinu a písek), nasypte ho do květináče a poté zasaďte chocholku do hloubky alespoň dvou centimetrů. Je dobré z počátku chránit ananas před přímým sluncem.
Asi po měsíci můžete vidět nové zárodky, které postupně vytvoří stabilní „kmen“ rostliny. Po určité době vám ananas začne rychle růst. Když začne dorůstat přibližně jednoho metru, zkuste zapracovat na jeho květech. K tomu můžou pomoci různé přípravky volně dostupné ve všech květinářství. Jsou dokonce i různé techniky zábalů rostliny.
Když se vám podaří rostlinu přivézt ke stabilnímu životu, nebude si už vyžadovat výjimečnou péči. Stačí občas zalévat a v pokojové teplotě může po určité době začít plodit.
Něco málo o ananasu
Víte, že toto ovoce má jedinečné účinky pozitivně ovlivňující lidské zdraví? Nejvíce udržuje v kondici střeva! Napomáhá dobré funkci střev, slinivky, je dobrým pomocníkem při průjmech, ale také ulevuje od břišních bolesti, odvodňuje a pomáhá i při otocích těla.
Paradoxně má ale ananasová šťáva leptavé účinky a může u citlivé pokožky vyvolat její podráždění. Takže i když ananas milujete, není dobré to s ním příliš přehánět!