Tradice v podnikání
Snad poznáte ten známý slogan na podporu českých výrobků: „Co je české, to je dobré“. Nemusí se to týkat zrovna pěstování plodin a výroby potravin. Ale podnikání v tradičních řemeslech, které našly své pokračovatele, to též patří k bohatství státu.
Máme též mnoho tradičních řemesel, které se vykonávaly po staletí jak v Čechách, na Moravě, tak na Slovensku. Náš národ byl po dlouhá léta dokonale promíchaný. Čech si vzal Slovenku, Slovák Češku, moravské děvče se provdalo za Slováka… a tak se i tradiční řemesla podědily. Ale někdy je těžké zjistit, odkud řemeslo pochází. Takže pokud se hovoří o skutečně tradičním řemesle, abychom vypátrali jeho původ, musíme si projít historii skutečně do hloubky.
Když jsou na našem trhu české výrobky, tak se dobře prodávají a naše ekonomika samozřejmě jenom získává. Už jenom proto, že například potraviny, které jsou skutečně od začátku vyprodukovány u nás, jsou ve velké míře kvalitní. A to nejenom kvůli konkurenci. Když před tím, než jsme se začali podřizovat normám EU, tak české normy byly přísné na jakékoliv zboží a to zajišťovalo kvalitu a dobré jméno českého (předtím československého) výrobce.
Děti jsou naše budoucnost a radost.
Na trh se konečně dostávají do popředí tradiční BAVLNĚNÉ pleny a osušky, vyrobené znovu u nás. Maminky, které jsou už babičkami, tak si určitě vzpomenou na kvalitní látkové pleny, které byly vyráběné a šité v Čechách, měly dlouhou životnost, protože kvalitní bavlna a šití byly zárukou. Mohly je používat po sobě 2 – 3 děti. Ale po „něžné revoluci“ se nejdříve formou masívní reklamy, poté následně dovozem ze zahraničí, dostaly na trh jednorázové pleny. Na ty tehdejší vláda přidělila nízké DPH. A naopak bavlněné pleny měly DPH velmi vysoké. A tím se hodně prodražily. Maminky v rámci pohodlí a reklamě daly přednost „jednorázovým plenkám“.
Je škoda, že až v poslední době si stát začíná uvědomovat, co dokáže tento konkrétní odpad způsobit. A snad si to začnou uvědomovat i mladé maminky. Jenže k tomu by potřebovaly i více informací a kladný přístup našich politiků. V domácnostech s dětmi a též v nemocnicích, je nejvíce odpadů z jednorázových plen.
Jeden z aspektů, který zhoršuje naše životní prostředí, jsou jednorázové pleny. Ovzduší se zhoršuje i spalováním těchto plen při vysokém žáru, přesto se nedají pořádně zlikvidovat, tak končí na skládkách.